Buwaneka Gunatilleke, and Kavidi Sirimannage won Triple Crowns at the Ranking One Badminton Tournament held in conjunction of the Nuwara Eliya Summer Festival at the Nuwara Eliya Town Hall courts.
Gunatilleke won the Men’s Singles, Men’s Doubles and Mixed Doubles events while Sirimannage emerged winner in the Women’s Singles, Doubles and Mixed Doubles events.
She was partnered by Thilini Hendahewa in the Women’s Doubles and in the Mixed Doubles Sirimannage paired up with Gunatilleke to emerge victorious.
On the other hand Gunatilleke had Sachin Doias as his partner in the Men’s Doubles and was partnered by Sirimannage to win the Mixed doubles.
Results:
Men’s Singles
Winner: Buwaneka Gunatilleke; Runner-up: Sachin Dias
Women’s Singles
Winner: Kavidi Sirimannage; Runner-up Thilini Hendahewa
Men's Doubles
Winners: Buwaneka Gunatillek/Sachin Dias; Runners-up: Hasitha Chanaka/Rajitha Dahanayake;
Women’s Doubles
Winners: Kavidi Sirimannage/Thilini Hendahewa; Runners-up: Renu Chandrika/Oshidi Kuruppu
Mixed Doubles
Winners: Buwaneka Gunatilleke/Kavidi Sirimannage; Runners-up: Hasitha Chanake/Renu Chandrika
Singles:
Boys Under-11
Winner: Pulina Wellalage; Runner-up: Shenuk Samararatne
Girls Under-11
Winner: Dasmitha Jayatilleke; Runner-up: Ranithma Liyanage
Boys Under-13
Winner: Savinka Weerasekera; Runner-up: Mahen Wijesundara
Girls Under-13
Winner: Heshani Palihakkara; Runner-up: M. Nallaperuma
Boys Under-15
Winner: Lochana De Silva; Runner-up: Rasindu Hendahewa
Girls Under-15
Winner: J. Amanda; Runner-up: Chathuli Ishara
Doubles:
Boys Under-15
Winners: Lochana De Silva/Jameen Sheshana; Runners-up: Movin Pelawatte/Chaniru Mirendo;
Girls Under-15
Winners: Januwani Amanda/Chathuli Ishara; Runners-up: Yeheni Kuruppu/Aishwarya Ravichandran
Boys Under-17
Winner: S. Gunatilleke; Runner-up: Leshan Mendis
Girls Under-17
Winner: Dilmi Dias; Runner-up: Vishmi Edirisinghe
Doubles
Boys Under-17
Winners: Banuka Abeysinghe/Janiska Perera; Runners-up: T. Amarasekera/Kavindu Rajitha
Girls Under-17
Winners: Dilmi Dias/Anurangi Masakorala; Runners-up: Vishmi Edirisinghe/Sithumi Gurusinghe
Singles
Boys Under-19
Winner: Ranthushka Karunathillaka; Runner-up: Resintha De Silva
Girls Under-19
Winner: Inuri Kuruppu; Runner-up: Buthmi Galagamage
Doubles
Boys Under-19
Winners: Dulanjana Madhuka/Resingha De Silva; Runners-up: Thevin Rahubadda/Geshan Thilakaratne
Girls Under-19
Winners: Buthmee Galagamage/Teshani Nayanatara; Runners-up: Kaviska Guneratne/Hasara Wijeratne
Men’s Over-35 Singles
Winner: Shimal Aponso; Runner-up: Manjula Perera
Men’s Over-40 Singles
Winner: Subash Janaka; Runner-up: D. Wanigasekera
Men’s Over-40 Doubles
Winners: Senaka Attanayake/D. Wanigasekera; Runners-up: Lakpriya Edirisinghe/Dharshana Senarathne
Men’s Over-50 Singles
Winner: Krishantha D. Gamage; Runner-up: Zueez Azeez
Men’s Over-50 Doubles
Winners: Zueez Azeez/Nevil De Siva; Runners-up: Rohan Fernando/Krishantha D. Gamage
Men’s Over-55 Singles
Winner: Deva Kumara; Runner-up: Prabath Walawedura
Leave Comments